Forum PWSZ w Sulechowie

Forum kandydatów, studentów oraz absolwentów
www.pwsz.sulechow.pl

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Pomóż nam rozwinąć to forum - zapraszamy!

#1 2009-12-28 18:12:45

 Aeze

Administrator

Skąd: Międzyrzecz
Zarejestrowany: 2009-12-28
Posty: 11
Punktów :   

ENERGETYKA

Absolwent studiów zawodowych na kierunku energetyka, uwzględniając potencjalne możliwości zatrudnienia, powinien posiadać wiedzę z obszarów objętych ustawą Prawo energetyczne, a więc z:

    * energetyki kompleksowej: elektroenergetyki, ciepłownictwa, gazoenergetyki,
    * odnawialnych źródeł energii,
    * ekologii,
    * ekonomii i zarządzania.


W zakresie elektroenergetyki oraz techniki cieplnej powinien znać budowę i zasady eksploatacji źródeł energii elektrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem kogeneracji, zagadnienia związane z dystrybucją energii w sieciach elektrycznych oraz, uwzględniając kogenerację, w sieciach ciepłowniczych. Wiedza z zakresu dystrybucji energii musi obejmować zagadnienia związane z instalacjami elektrycznymi, ciepłowniczymi i gazowymi w budynkach mieszkalnych oraz rozwiązaniami energooszczędnymi stosowanymi w tzw. inteligentnych budynkach. Bardzo ważnym obszarem zagadnień są lokalne źródła i sieci dystrybucyjne energii elektrycznej oraz cieplnej. W tym zakresie coraz częściej stosowane są odnawialne źródła energii (w gminach - kotłownie opalane słomą, przetworzonymi odpadami drzewnymi oraz wierzbą energetyczną). Absolwent tego kierunku musi również znać zagadnienia wytwarzania energii elektrycznej w bateriach słonecznych, elektrowniach wiatrowych i ogniwach paliwowych oraz energii cieplnej w pompach cieplnych i kolektorach cieplnych.
Wiedza z zakresu energetyki jest ściśle związana z wiedzą ekologiczną. Obejmuje ona szerokie spektrum zagadnień od kontroli emisji spalin, poprzez zanieczyszczenia wód i utylizację popiołów w klasycznych elektrowniach węglowych, po naruszenie środowiska naturalnego przez elektrownie wiatrowe. Część tych zagadnień doczekała się unormowań prawnych, mających swoje odbicie m. in. w handlu emisjami. Znajomość tych zagadnień (lub chociaż ich świadomość) jest szczególnie ważna w sytuacji konieczności spełnienia przez energetykę wymagań dotyczących ekologii, szczególnie emisji gazów cieplarnianych, wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej oraz protokołu z Kioto.
Absolwent kierunku energetyka musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania, szczególnie firmami energetycznymi na rynku lokalnym. Prognozowany kierunek rozwoju firm multienergetycznych wskazuje na konieczność kształcenia fachowców łączących wiedzę i umiejętności elektryków, ciepłowników, ekologów, gazowników oraz informatyków (internet w gniazdkach elektrycznych). Wiedza ta musi być podbudowana szerokimi wiadomościami z zakresu ekonomii, pozwalającymi na podejmowanie działań w warunkach rynku energii.
Absolwent studiów zawodowych na kierunku energetyka jest fachowcem o wykształceniu interdyscyplinarnym, który może znaleźć zatrudnienie nie tylko w firmach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją energii, ale również w samorządach.
Nauka na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych trwa 3,5 roku i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fantasy-dreams.pun.pl www.gniazdko.pun.pl www.bleachforumpbf.pun.pl www.candydolls.pun.pl www.himavanti.pun.pl